Ez a picinyke, szögre emlékeztető szárított bimbó a világ egyik legrégebbi és legnépszerűbb fűszere. Fenséges illata a Karácsony hangulatát varázsolja otthonunkba. Elengedhetetlen eleme a kompótoknak, kihagyhatatlan a forralt borból, és egy jó almás pite se készülhet nélküle. Ám azt kevesen tudják, hogy a szegfűszeg jótékony hatása miatt történő gyógynövényként való alkalmazzása több ezer éves múltra tekint vissza.
Az eugenol és kariofillén nevezetű olaj- valamint csersav tartalmának köszönhetően a szegfűszeg remek baktérium- és parazitaölő. Fenol tartalma miatt kiváló fertőtlenítő hatású gyógynövény. Ugyanezen fenolok által felfokozott antioxidáns hatásának hála a szegfűszeg leköti a rákot okozó szabad gyököket.
A szegfűszeget rengeteg nyavalyára alkalmazták az évszázadok során és használják mind a mai napig. Fertőtlenítenek, fájdalmat csillapítanak, emésztést serkentenek vele, ezen kívül többféle köptetőnek és görcsoldó krémnek is alapanyaga. De az alkoholról és a dohányzásról való leszokásnál is gyakorta alkalmazzák.
A szegfűszeg rágcsálása felér egy alapos fogmosással. Aromás hatása révén fokozza a nyál tisztító hatását, segít eltávolítani a fogak és az íny felszínéről a lerakódásokat. Megszünteti a szájban az erjedő és az ebből fakadó gyulladásos folyamatokat, gátolja az ínysorvadást. Szájüregi beavatkozások után a forrázatával törtnő öblögetés fertőtleníti a sebeket, csillapítja a fájdalmat és gyorsítja a sebgyógyulást. Az ideggyulladás, vagy a fogágy gyulladása miatti fogfájást csillapítja, ha szegfűolajos vattagombócot helyezünk a szuvas üregbe, esetleg a fog környékét ecseteljük az olajjal. Az is hatásos, ha a fájó fog környékén rágcsáljuk, szopogatjuk a szegfűszeget. Vigyázat, a túlzott alkalmazása képes kiölni a fogideget! Nyálkahártya zsibbasztó hatású. A leheletet kellemessé teszi.
A fűszer nem csak elősegíti az emésztést, hanem a hasmenést és a hányingert is meg lehet vele akadályozni. A különböző megbetegedések mellett a járványok megfékezésénél is nagy szerepe volt, a híres velencei pestisdoktorok is tettek szegfűszeget a maszkjukban lévő fűszerkeverékbe.
A szegfűszeg rágcsálása, illetve a főzetével történő gargalizálás fertőtleníti a torkot és a mandulákat, ezért torok-, illetve mandulagyulladás kezelésére, a fellépő fájdalom csillapítására kúraszerű használata ajánlott.
Élénkít, az anyagcserét fokozza, ezért a pajzsmirigy alulműködésében szenvedők számára ajánlott. Fokozza az étvágyat, erősíti a gyomrot, a gyomorsavszintet emeli. Gyomorhurut, kóros étvágytalanság, esetleg fertőzés esetén fogyasszunk főzetéből napi két bögrével. Zsíroldó, emésztő hatású; a testsúly csökkentésére alkalmas, ha kiküszöböljük étvágygerjesztő hatását, például zilizgyökérrel, korianderrel, ánizzsal.
Az emésztőrendszer egész területén megszünteti az erjedéseket, ezzel együtt a puffadást is. A vékonybélben fokozza az átalakító folyamatokat, az emésztőnedvek termelését. Az epetermelést intenzívvé teszi, az epe hatékonyságát fokozza.
A vastagbéltől kihajtja a szelet, mert felszámolja a dugulásokat, megolvasztja a zsíros lerakódásokat, oldja a görcsöket. A belekben kialakuló és a szervezet más területeire is (például kézfej) tünetileg kiható gombásodást radikálisan szünteti főzetének mértékkel történő kúraszerű fogyasztása.
A bőrfelszínen megjelenő gombás tünetek kezelésére is alkalmas illóolajának valamilyen hordozó olajban felhígított változata (10 ml-be 1-5 csepp). Ez a nemi területek, a körmök gombás betegségeire is jótékonyan hat. A nehezen gyógyuló, szennyezett bőrfelszíni sebeket megtisztítja, ha azokat főzetével lemossuk, borogatjuk.
Légcső-, hörgő-, illetve a tüdő hurutos megbetegedéseinél, kiváltképpen a felszakadni nem akaró, köhögéssel járó, masszív hurutok feloldására a főzetének gőzével történő inhalálás, illetve a főzet fogyasztása, valamint az illóolaj aromájának, vagy a szegfűszeg füstjének belégzése igen hatékony és a köhögési rohamokat is csillapítja. Forralt borban fogyasztva kiűzi a hideget a testből, meghűlésre kiváló.
Nyugtató hatása egyrészt annak köszönhető, hogy megszünteti az idegrendszert irritáló mérgeket, másrészt átható, erős aromája szinte lezsibbasztja a frusztrált, hajszolt idegeket. Látványosan nyugtatja a vegetatív idegrendszer feszültségét, így a zsigerek simaizmainak görcseit oldja.
Masszázsolaj formájában a vázizomzat merevedéseire, letapadásaira kiváló hatású. A bekent terület vérbőségét fokozza, ezért sportolás előtt bemelegítésre is alkalmas.
A szervezet vizeit az átalakító folyamatok révén, a mérgek kihevítésével tisztítja, így a lehűlt, hurutos, zsíros veséket is megtisztítja, melegíti. A nyirokrendszer megtisztításában is e módon segít. ezáltal javul a szervezet ellenálló képessége. Alkalmas a nyirokrendszer súlyosabb betegségeinek kezelésére is.
A vért melegíti, így a testhőmérsékletet is emeli. A vérnyomást már a szárított rügy rágcsálása is érezhetően megemeli. A lépet szintén hevítés által tisztítja főzete. Ezt ezerjófű és édesgyökér hozzáadásával fokozhatjuk, illetve kiegyensúlyozhatjuk. A koleszterin-szintet csökkenti.
Aromája emeli a kismedencei szervek energiaáramlását is, ezért kedvelt potenciafokozó afrodiziákum. Illatának aromája fertőtleníti a szülőszoba levegőjét, a szülési fájdalmakat enyhíti és megkönnyíti a szülést, mivel nyugtat és oldja a görcsöket.
Ellenjavallat: Gyomor-, nyombél-, vagy egyéb fekélyes tünetek, akut gyulladás esetén ne fogyasszuk. Nagy mennyiségben kellemetlen, émelyítő élményt okoz használatának bármely formája. Állapotos nők ne, vagy lehetőleg fokozott óvatossággal, illetve csak a szülés idején használják. Magas vérnyomás esetén, infarktus utáni állapotban, vagy belső szervi műtétek után kerülendő. Fokozott pajzsmirigy működés esetén is ellenjavallt.
A különböző betegségek orvoslásán túl a szegfűszeg távol tartja a rovarokat, éppen ezért (is) érdemes narancsba szurkálni, és ezt tartani az étkezőasztalon.
Források:
http://napidoktor.hu/cikk/84.13031/A-leghasznosabb-mirtusz–A-szegfuszeg
http://hemel.hu/blog/szegfuszeg-9-kivalo-hatasa/
http://www.mindmegette.hu/szegfuszeg-az-illatos-gyogyito-46962